O co chodzi z SPF? - filtry

21 czerwca 2013


Kosmetyki do opalania w moim koszyku.

1. SPF 2-6 to słaba ochrona
2. SPF 8-12 to średnia ochrona
3. SPF 15-25 to wysoka ochrona
4. SPF 30-50 to bardzo wysoka ochrona

SPF, czyli sun protection factor, jest wskaźnikiem stosowanym w kosmetykach, które mają za zadanie ochraniać naszą skórę przed promieniami UV.

Najprościej mówiąc, stosowanie kosmetyków z SPF 30 oznacza, że doznamy oparzenia słonecznego po 30-krotnie dłuższym czasie, niż gdybyśmy nie użyli żadnego filtra.
Pamiętajmy o tym, że nie istnieją kosmetyki, które pochłoną 100 % promieniowania UV. Skuteczność ochrony przed promieniowaniem UV nie jest też proporcjonalna do zawartości filtrów. Krem o SPF 15 ochroni skórę w 93% przed promieniowaniem UV, a o SPF 30 w 97 %. Jak widać zależność pomiędzy wartością SPF a ilością pochłaniania promieni UV nie jest wprost proporcjonalna i warto zawsze o tym pamiętać.
Wiem, że trudno jest nakładać kosmetyk do opalania 30 minut przed wyjściem na plażę, po każdym wyjściu z wody, czy po starciu ręcznikiem. Dodatkowo niektóre preparaty zostawiają tłusty filtr na skórze, co dodatkowo zniechęca do dalszej aplikacji, ale pamiętajcie, że preparaty do opalania, obojętnie o jakim SPF, należy stosować równie często.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...